Do marta iduće godine biće odložena primena propisa po kojima će banke moći da obustave isplatu zarada ukoliko poslodavci ne uplate poreze i doprinose. Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da je kratak rok da bi banke od januara mogle da primenjuju nove propise koji se odnose na uplate poreza i doprinosa.Cvetković je naveo da zakon nije dobro protumačen i da banke mogu dobrovoljno da odluče da li će da uđu u taj sistem, jer to nije njihova obaveza, već stvar izbora. Banke neće biti obavezne da obustavljaju isplatu zarada za zaposlene u firmama koje ne plaćaju poreze i doprinose, ali će imati zaradu ako prihvate nove poslove.
Do marta iduće godine biće odložena primena propisa po kojima će banke moći da obustave isplatu zarada ukoliko poslodavci ne uplate poreze i doprinose.
Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da je kratak rok da bi banke od januara mogle da primenjuju nove propise koji se odnose na uplate poreza i doprinosa.
Cvetković je naveo da zakon nije dobro protumačen i da banke mogu dobrovoljno da odluče da li će da uđu u taj sistem, naglašavajući da to nije njihova obaveza, već stvar izbora.
On je objasnio da banke neće biti obavezne da obustavljaju isplatu zarada za zaposlene u firmama koje ne plaćaju poreze i doprinose, ali će imati zaradu ako prihvate nove poslove. Kontrolu uplata poreza i doprinosa, kako je rekao premijer, i dalje će obavljati Poreska uprava.
Vlada Srbije usvojila je u početkom decembra Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji kojima je, pored istovremene uplata zarada i poreza i doprinosa predviđena i jednostavnija procedura za reprogram poreskih obaveza i objavljivanje spiska najvećih dužnika.
Podaci Penzijsko-invalidskog fonda pokazuju, inače, da oko 40 odsto poslodavaca nije u zakonskom roku dostavilo dokaze o redovnoj isplati doprinosa za zaposlene tokom 2010. godine.
Od 215.000 poslodavaca dokaze o uplati doprinosa dostavilo je 130.000, odnosno približno 60 odsto.